פסיקה: סטנדרט הבחינה של ועדת הערעורים (BPAI)

בפסיקה תקדימית של הועדה לערעורים של משרד הפטנטים האמריקאי (Board of Patent Appeals and Interferences, או בקיצור BPAI) הובהר כי הסטנדרט בו בוחנת הועדה ערעור שהוגש על החלטה של בוחן פטנטים הוא בחינה מחדש. כלומר, הועדה נוהגת בהחלטתו של הבוחן כהחלטות משפטיות בהן ערכאת הערעור אינה נותנת עדיפות להחלטה הקודמת של הערכאה הדיונית. במקרה של הועדה, מדובר בערעור על החלטה של בוחן פטנטים, ולא של גוף מעין שיפוטי. כיוון שאין מדובר בעתירה (אותן מגישים בפני רשם הפטנטים ולא בפני הועדה), אך ברור הוא כי זהו הסטנדרט הנכון.
עם זאת, הועדה קבעה כי עניין שלא הועלה מלכתחילה בערעור לא יישמע במהלכו. בצורה זו מושג איזון ראוי ורצוי בין הבחינה המחודשת של הנושא בפני גוף מעין-שיפוטי מחד, ואילו מאידך הדיון בפני הועדה נתחם על ידי המערער בצורה ברורה ובכך מתאפשר דיון יעיל.

רשם הפטנטים האמריקאי ישב בועדה האמורה. הוא התייחס להחלטה זו בפוסט שלו בבלוג, והסביר כי החלטה זו אינה מחדשת דבר לעומת הנוהג בועדה, אך היא מבהירה באופן ברור את הדרך שבה פסקה הועדה לאורך שנים.

פוסטים באותו נושא:

נכתב על ידי זיו גלסברג

זיו גלסברג, עורך פטנטים ועורך דין, איש תוכנה בעברו ובעל רקע מחקרי בתחום האימות הפורמאלי, הינו שותף במשרד גלסברג, אפלבאום ושות', עורכי דין ופטנטים, ועיקר עיסוקו מתמקד בתחומי הקניין הרוחני, ברישום פטנטים ובניהול סכסוכים בפני ערכאות שיפוטיות.
תגיות: ,