תביעה ייצוגית: "מראות אימאג' סחטה מיליונים מהגולשים"

(cc by-sa Ty Semaka)

בקשה לאישור הגשת תובענה ייצוגית חדשה טוענת: חברת מראות אימאג' סוחטת כספים שלא כדין ממי שעושה שימוש בתמונות המוגנות בזכויות יוצרים. על פי הנטען, חברת מראות אימאג' המייצגת את גטי אימאג' בישראל מנצלת את כוחה על מנת לאיים על גולשים תמימים בתביעות בסכומים אסטרונומיים. עוד נטען, כי בחלק מהמקרים, העובדה שלגטי אימיאג' אין זכויות יוצרים בתמונות (דרישה שבלעדיה אין תוחלת לתביעה, כידוע) לא מנעה מבעדה לדרוש פיצוי בגין הפרת זכויות יוצרים אלה.

במסגרת בקשה לאישור תובענה כייצוגית נטען שחברת מראות אימאג' פועלת בשיטה סחטנית שנועדה להוציא כספים ממי שעשו שימוש מפר בתמונות המוגנות בזכויות יוצרים. אף שזו מטרתה המוצהרת של חברה זו – ניהול זכויותיהם של יוצרים בתמונות – וחרף העובדה כי ככל הנראה מדובר במי שהפרו זכויות יוצרים, נטען כי החברה שולחת מכתבי התראה שנוקטים בסכומי פיצויים המנותקים מהמציאות וזאת בכדי ללחוץ על הנמענים להתפשר בסכומים זעומים. עוד נטען כי אלפי אנשים "נפלו בפח" והסכימו לשלם פיצויים בסך אלפי שקלים.

על פניו, ואם נכונה הטענה שמראות אימאג' מאיימת בתביעה גם כאשר אין לה כל זכות ביצירות, הרי שנראה כי מדובר במקרה מובהק של שימוש לרעה בזכויות יוצרים ובהליכי משפט.

עם זאת, לתובע הייצוגי צפוי קושי, שכן תובענה ייצוגית יכולה להיות מוגשת רק בנושאים המפורטים מפורשות בחוק תובענות ייצוגיות. כזכור, תובענה ייצוגית בגין הפרה סיטונאית של זכויות יוצרים שהוגשה כנגד גוגל נדחתה בדיוק מן הטעם הזה, וכעת נותר לראות אם כאשר המצב הוא הפוך – כלומר, הקבוצה המיוצגת היא הנתבעים ולא התובעים – יש שוני כלשהו. לטעמי ולצערי, בהעדר חקיקה מתאימה, התשובה היא בשלילה.

(מקור: Mako)

ותודה לעורך דין תומר אפלדורף על ההפנייה.

פוסטים באותו נושא:

  • לא נמצאו פוסטים באותו הנושא

נכתב על ידי זיו גלסברג

זיו גלסברג, עורך פטנטים ועורך דין, איש תוכנה בעברו ובעל רקע מחקרי בתחום האימות הפורמאלי, הינו שותף במשרד גלסברג, אפלבאום ושות', עורכי דין ופטנטים, ועיקר עיסוקו מתמקד בתחומי הקניין הרוחני, ברישום פטנטים ובניהול סכסוכים בפני ערכאות שיפוטיות.